Arthur Cardin

to get instant updates about 'Arthur Cardin' on your MyPage. Meet other similar minded people. Its Free!

X 

All Updates


Description:
Pierre Joseph Arthur Cardin, PC (June 28, 1879 – October 20, 1946) also known as Arthur Cardin was a Canadian politician who quit the cabinet of William Lyon Mackenzie King over the issue of conscription.

Born in Sorel, Quebec, he was a lawyer before being elected to the Canadian House of Commons for the riding of Richelieu in the 1911 federal election. A Liberal, he was re-elected in every election he contested in Richelieu and, beginning in 1935, Richelieu—Verchères. He held four ministerial positions: Minister of Marine and Fisheries, Minister of Marine, Minister of Public Works, and Minister of Transport.

Cardin called for a "Yes" vote in the 1942 plebiscite to release the King government's from its pledge not to introduce conscription but resigned from Cabinet in May 1942 over the introduction of the National Resources Mobilization Act which gave the government the power to when Mackenzie King was prepared to enable conscription through an order in council when he had previously promised to seek a motion of confidence before bringing in mandatory military service.

In April 1942, Cardin announced that he would be leading a slate of candidates in the June 1945......
Read More

No feeds found

All
Posting your question. Please wait!...


No updates available.
No messages found
Suggested Pages
Tell your friends >
about this page
 Create a new Page
for companies, colleges, celebrities or anything you like.Get updates on MyPage.
Create a new Page
 Find your friends
  Find friends on MyPage from