Colin W. G. Gibson

Colin W. G. Gibson

Military Person
Military Person Less

Colin W. G. Gibson

to get instant updates about 'Colin W. G. Gibson' on your MyPage. Meet other similar minded people. Its Free!

X 

All Updates


Description:
Colin William George Gibson, PC (February 16, 1891 – July 3, 1974) was a Canadian politician, land surveyor and lawyer.

Career

He graduated from the Royal Military College of Canada in Kingston, Ontario in 1911 (cadet # 805). He served with the Royal Fusiliers in 1914. He served with the Royal Fusiliers in 1914. He was lieutenant-colonel of the Royal Hamilton Light Infantry. He practiced law from 1919.He was a founding member of the Royal Military College of Canada ex-cadet club in Hamilton, Ontario in 1930.As Member of Parliament for Hamilton West, he was reelected three times from 1940.03.26 to 1950. He was first elected as the Liberal Member of Parliament for Hamilton West in 1940, with 55.9% of the vote in a two candidate race. Following his election, he was appointed as Minister of National Revenue (1940.07.08 - 1945.03.07). Near the end of his first term, he was also appointed as the Minister of National Defence for Air (1945.03.08 - 1946.12.11).He served as Secretary of State (1948.11.15 - 1949.03.31) and (1946.12.12 - 1948.11.14). He was Minister for Mines and Resources (1949.04.01 - 1950.01.17).

Following his re-election with 40.2% of the vote (in a three-way, four-party race), he continued as Minister of National Defence for Air(1945.01.11 - 1945.03.07). He was made the Secretary of State for...
Read More

No feeds found

All
Posting your question. Please wait!...


About

Military Person
No messages found
Suggested Pages
Tell your friends >
about this page
 Create a new Page
for companies, colleges, celebrities or anything you like.Get updates on MyPage.
Create a new Page
 Find your friends
  Find friends on MyPage from