John Costigan

John Costigan

_Politician
_Politician Less

John Costigan

to get instant updates about 'John Costigan' on your MyPage. Meet other similar minded people. Its Free!

X 

All Updates


Description:
John Costigan (February 1, 1835 – September 29, 1916) was a Canadian judge and politician who served in the Canadian House of Commons and in the Cabinet of several Prime Ministers of Canada.

He was born on February 1, 1835 in Saint-Nicolas, Lower Canada. He was educated at Collège de Sainte-Anne-de-la-Pocatière in Lower Canada from 1850 to 1852. In 1857, he was the registrar of deeds and wills for Victoria County in New Brunswick and a judge of the Inferior Court of Common Pleas. He resigned when he was elected to be a member of the House of Assembly for Victoria.

He was elected to the 1st Canadian Parliament on September 20, 1867 as a member of the Liberal-Conservative Party by the riding of Victoria in New Brunswick. He was re-elected nine times, and he became a member of the Liberal Party on February 6, 1906. During his time as a Member of Parliament, he was a Minister of Inland Revenue, a Secretary of State of Canada, a Minister of Marine and Fisheries, and an acting Minister of Trade and Commerce. He was Dean of the House from 1896 to 1907.

On January 15, 1907, he was appointed a member of the Canadian Senate for the senatorial division of Victoria, New Brunswick. He died in office on September 29, 1916 in Ottawa. He was interred in Grand Falls.

References










Read More

No feeds found

All
wait Posting your question. Please wait!...


About

_Politician
No messages found
Tell your friends >
about this page
 Create a new Page
for companies, colleges, celebrities or anything you like.Get updates on MyPage.
Create a new Page
 Find your friends
  Find friends on MyPage from