Marie Breen

Marie Breen

MP
MP Less

Marie Breen

to get instant updates about 'Marie Breen' on your MyPage. Meet other similar minded people. Its Free!

X 

All Updates


Description:
Dame Marie Breen, DBE (3 November 1902 – 17 June 1993) was an Australian Senator representing the Liberal Party of Australia in the state of Victoria.

Biography

She was born in St Kilda, Melbourne. and christened Marie Freda Chamberlin. She attended St Michael's Grammar School, an Anglican school.

Career

In 1952 she served as chairman of the Federal Women's Committee of the Liberal Party of Australia. She was a Senator from July 1962 until her retirement in June 1968.

Family

She married Robert Breen on 12 December 1928. Their daughter, Jeannette Patrick (b. 1929), also entered politics. She was the Liberal Member for Brighton (in the Victorian Legislative Assembly), 1976–85, and as Parliamentary Secretary (1979–82).

Trivia

  • Dame Marie Breen attended St Michael's Church of England Grammar School. In 1987, when the school decided to bring in a new house, the house was named after Dame Marie Breen as was called Breen. Its colours are maroon and white, it has the symbol of an angel and its motto is Courage and Honour.


References

  • National Foundation for Australian Women (see )





Read More

No feeds found

All
Posting your question. Please wait!...


About

MP
No messages found
Suggested Pages
Tell your friends >
about this page
 Create a new Page
for companies, colleges, celebrities or anything you like.Get updates on MyPage.
Create a new Page
 Find your friends
  Find friends on MyPage from