Omar Abdullah

Omar Abdullah

Indian Politician
Indian Politician Less

Omar Abdullah

to get instant updates about 'Omar Abdullah' on your MyPage. Meet other similar minded people. Its Free!

X 

All Updates


Description:
Omar Abdullah (, ), born 10 March 1970 in United Kingdom, is an Indian Kashmiri politician and the scion of Kashmir's 'first family', the Abdullah family The Hindu, Monday, January 5, 2009. CNN-IBN, Jan 05, 2009. who became the 11th and the youngest Chief Minister of Jammu and Kashmir after forming a government in coalition with the Congress party, on January 5, 2009. NDTV, Monday, January 05, 2009 2:01 PM. Times of India, Jan 5, 2009.

Prior to this he was a member of 14th Lok Sabha, representing Srinagar constituency of Jammu and Kashmir, India. He was a Union Minister of State for External affairs in Atal Bihari Vajpayee's NDA government, from July 23, 2001 to December 23, 2002. He resigned from NDA government in October 2002 to concentrate on party work. Prime Minister tried to convince him to continue his work. However, on 23 December 2002 his resignation was accepted by President A P J Abdul Kalam.

Omar joined politics in 1998, as a Lok Sabha member, a feat he repeated in subsequent three elections and also remained a Union minister; he took on the mantle of National Congress from his father in 2002, though he lost his own seat of Ganderbal during the 2002 state assembly...
Read More

No feeds found

All
Posting your question. Please wait!...


About

Indian Politician
No messages found
Suggested Pages
Zid
Zid
Tell your friends >
about this page
 Create a new Page
for companies, colleges, celebrities or anything you like.Get updates on MyPage.
Create a new Page
 Find your friends
  Find friends on MyPage from