Poul Nielson

to get instant updates about 'Poul Nielson' on your MyPage. Meet other similar minded people. Its Free!

X 

All Updates


Description:
Poul Nielson (born 11 April 1943) is a Danish politician, member of the Social Democrats. He was Energy Minister in the Cabinet of Anker Jørgensen IV and V from 26 October 1979 to 10 September 1982, and Minister for Development Cooperation in the Cabinet of Poul Nyrup Rasmussen II, III, and IV from 27 September 1994 to 10 July 1999. On 17 September 1999 he became European Commissioner for Development and Humanitarian Aid when the Prodi Commission took office.



References








Read More

No feeds found

All
Posting your question. Please wait!...


No updates available.
No messages found
Suggested Pages
Tell your friends >
about this page
 Create a new Page
for companies, colleges, celebrities or anything you like.Get updates on MyPage.
Create a new Page
 Find your friends
  Find friends on MyPage from