Robert Blair (minister)

Robert Blair (Minister)

Robert Blair (minister)

to get instant updates about 'Robert Blair (Minister)' on your MyPage. Meet other similar minded people. Its Free!

X 

All Updates


Description:
Robert Blair (3 May 1837 – 4 November 1907) was a Scottish minister, who followed Dr James S. Johnstone as Minister of Cambuslang in 1890.

Early life

Blair was born in Bullwood, Dunoon, the son of Duncan Blair and Margaret Campbell. He was educated at Bowmore School, Islay, then Glasgow University where he gained an M.A. in 1863.

He was licensed by the Presbytery of Kintyre on 29 November 1865 when he was assistant at Saddell. He was ordained to Tarbert, Loch Fyne on 19 September 1867.

On 6 May 1869 he moved to St Columba's Church, Glasgow, a Gaelic Church. He then went to Cambuslang on 23 May 1882. He moved to St John’s Parish Edinburgh on 20 July 1892. He was awarded a Doctorate of Divinity by Glasgow University in 1891. He was chaplain to the Glasgow Highlanders and to H.M.......
Read More

No feeds found

All
Posting your question. Please wait!...


No updates available.
No messages found
Suggested Pages
Tell your friends >
about this page
 Create a new Page
for companies, colleges, celebrities or anything you like.Get updates on MyPage.
Create a new Page
 Find your friends
  Find friends on MyPage from